Jak Głosować?                                                         

Wybory do Europarlamentu - jak głosować?

Wybory parlamentarne odbędą się już 7 czerwca 2009. Zgodnie z art. 3 ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego wybieramy w Polsce 50 posłów do PE. Weź udział i oddaj ważny głos, bez względu na to gdzie jesteś! – zapoznaj się z instrukcją przygotowaną dla Ciebie przez twórców kampanii Pępek Europy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------Przeczytaj więcej o kampanii Pępek Europy
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie mogą wziąć udziału w wyborach osoby, które zostały pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz te, które zostały ubezwłasnowolnione.

Jeśli w dniu wyborów przebywasz w miejscu swojego zameldowania:

Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania wystarczy, że udasz się do właściwego lokalu wyborczego. Informację o tym, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy znajdziesz w obwieszczeniach umieszczonych na słupach informacyjnych w Twojej okolicy, na klatkach schodowych i w urzędzie gminy. Zwykle jest to ten sam lokal, co w poprzednich wyborach i jest to najczęściej szkoła lub budynek innej instytucji publicznej znajdujący się w pobliżu Twojego domu.

Jeśli przed dniem wyborów nie będziesz w swoim miejscu zameldowania:

Wystarczy, że udasz się do urzędu gminy właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożysz wniosek o dopisanie do spisu wyborców (weź ze sobą dowód osobisty). Jeśli chcesz mieć pewność, że zostałeś dopisany do listy, możesz złożyć wniosek o udostępnienie spisu wyborców, w którym znajdzie się odpowiednia informacja. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców musi być złożony najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, czyli w tym wypadku do 28 maja!

Jeśli na co najmniej 2 dni przed dniem wyborów będziesz w swoim miejscu zameldowania:

Udaj się do urzędu gminy (weź ze sobą dowód osobisty!) i poproś o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu – czyli w miejscowości, w której zamierzasz wziąć udział w wyborach. Gdy w dniu wyborów udasz się do lokalu wyborczego, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie tego zaświadczenia zostaniesz dopisany do spisu wyborców i będziesz mógł zagłosować. Zaświadczenia nie musisz odbierać osobiście. Możesz upoważnić na piśmie inną osobę, by zrobiła to za Ciebie (np. mamę, tatę, brata czy siostrę). W upoważnieniu musi figurować Twój numer PESEL. Zaświadczenie możesz uzyskać najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów czyli do 5 czerwca!

Jeśli w dniu wyborów przebywasz za granicą:

Możesz wystąpić o dopisanie do spisu wyborców na podstawie zgłoszenia, którego możesz dokonać pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz Twoje miejsce pobytu, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania. Dopisanie do spisu sporządza właściwy terytorialnie konsul.Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem głosowania, czyli do 2 czerwca. Za granicą głosujesz na podstawie swojego paszportu lub – jeśli przebywasz w krajach Unii Europejskiej – na podstawie dowodu osobistego.

W dniu wyborów, pamiętaj by zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, i jeżeli głosujesz poza miejscem zameldowania, zaświadczenie o prawie do głosowania.